KRAV MAGA
WALKA W BLISKIM
DYSTANSIE

 

Krav Maga, czyli walka w bliskim dystansie, to izraelski system militarnej walki wręcz oraz samoobrony dla osób cywilnych, opracowany i używany przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby paramilitarne – w tym również jednostki specjalne takie jak FBI, SWAT, DEA, Coast Guard i in. Twórcą KRAV MAGA jest Imi Lichtenfeld.Trening Krav Maga bazuje na wzmacnianiu podstawowych odruchów człowieka tak, aby w obliczu zagrożenia, zapewniły one skuteczną obronę każdej nawet niedoświadczonej i zaskoczonej osobie. Zajęcia są prowadzone na podstawie realistycznych scenariuszy. Wiek, płeć, doświadczenie czy kondycja nie mają tutaj znaczenia, każdy może zacząć trenować.

United Krav Maga
World Organisation


Krav Maga jako system walki wręcz i samoobrony trafiła do Polski w 1995 roku. Sprowadził ją do Polski i założył Instytut Krav Maga – Tomasz Adamczyk (ponad 45 lat treningów różnych systemów walki, w tym 35 lat stażu instruktorskiego), Międzynarodowy Instruktor Krav Maga z cywilnymi i wojskowymi uprawnieniami izraelskimi – tzw. status instruktora instruktorów, organizując w Łodzi ogólnopolski warsztat dla przedstawicieli wojska, policji, służb ochrony i innych formacji. W seminarium wzięło udział ok. 100 osób. Prowadził je Richard Douieb z Francji.

Od tego momentu Tomasz Adamczyk rozpoczął szkolenia przeznaczone początkowo tylko dla jednostek antyterrorystycznych i specjalnych w całej Polsce. Był to 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca oraz jednostka „Formoza” – komandosi Marynarki Wojennej. Szkolenia instruktorskie prowadzone przez Tomasza Adamczyka zaowocowały przyjęciem Krav Maga jako podstawowego systemu walki wręcz w tych jednostkach, a także rozpoczęły kształtowanie zalążka późniejszej Grupy Kadrowej Instytutu.

Pierwszy kurs instruktorski Krav Maga w Polsce poprowadzony został przez Tomasza Adamczyka w 1998 roku. W półrocznym cyklu weekendowych seminariów, zakończonych 2.dniowym egzaminem (dokumentowanym na video), uczestniczyło kilkanaście osób z całej Polski. Standardy ustalone były bardzo wysoko.

Rozpoczęcie współpracy z najwyższym instruktorem Krav Maga – EYALEM YANILOV (Izrael) otworzyło nowy etap rozwoju systemu w Polsce.

W 1999 roku odbył się pierwszy kurs w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Dzięki zaangażowaniu komandora Edmunda Sarny oraz Jarosława Damołążka zaowocowało to również i w tym ośrodku oficjalnym wprowadzeniem Krav Maga do szkolenia marynarzy.

W 2000 roku rozpoczęło się szersze nauczanie samoobrony Krav Maga w sekcjach cywilnych w całej Polsce i dziś instruktorzy Grupy Kadrowej Instytutu prowadzą zajęcia w ponad 70. miastach Polski.

Grupa Kadrowa Instytutu to dziś potężny, kilkudziesięcioosobowy, profesjonalny zespół instruktorów, asystentów i pomocników instruktora – szkolących się na specjalnych seminariach, stażach, obozach i kursach – prowadzonych przez krajowego szefa wyszkolenia Tomasza Adamczyka oraz instruktorów z Izraela.

Jednym z członków należących do kadry Expert Global Team jest Robert Jędrzejewski. Instruktor, którego pasja oraz zaangażowanie w przekazywaniu wiedzy, pozwoliła mi na rozwój i zdobycie wielu umiejętności. Jako mój pierwszy instruktor miał on ogromny wkład w moje wyszkolenie.

Tomasz Adamczyk, był ponad 15 lat członkiem elitarnego, kilkuosobowego zespołu światowych top ekspertów Krav Maga GLOBAL INSTRUCTORS TEAM szkolącym kadry jednostek specjalnych i antyterrorystycznych na całym świecie. W grudniu 2012, Master Tomasz Adamczyk wraz z grupą instruktorów Krav Maga z całego świata, założył nową organizację UNITED KRAV MAGA WORLD ORGANISATION.