Samoobrona dzieci
8 października 2019

Rozwój psychiczny podczas treningów Krav Maga

 

Krav Maga jest to nie tylko system samoobrony, ale również sposób myślenia i postrzegania świata. Aby stawać się co raz lepszym w walce nie wystarczy nauczyć się wszystkich technik i rozwiązań, należy nabyć umiejętność obserwacji ze strony defensywnej jak i ofensywnej. Wejść w umysł potencjalnego agresora i przewidzieć jego ruchy.

Dzięki temu, że nauka samoobrony przypadła na czas mojego dorastania wiem jak bardzo ta filozofia na mnie wpłynęła. Porównując siebie ze swoimi rówieśnikami zauważam wiele pozytywnych aspektów trenowania tego systemu samoobrony.

W dzisiejszych czasach, gdy wokół otacza nas wiele bodźców, a agresja stała się główną metodą rozwiązywania konfliktów, stajemy się co raz bardziej uodpornieni na zagrożenia. Filmy akcji z fabułami przepełnionymi atakami terrorystycznymi i bohaterami biegającymi z bronią po ulicy, tworzą z naszego życia plan zdjęciowy, nic już nas nie zaskakuje. Mózg przeciętnego człowieka szybko znajduje odpowiedź na niepokojącą sytuację, nie chcemy uświadomić sobie, że nam też może zdarzyć się krzywda.

Krav Maga uczula na pozornie niewinnie wyglądające sytuacje, zwraca uwagę na to czy mężczyzna idący z naprzeciwka trzymając rękę w kieszeni może mieć w niej również nóż? Czy nadpobudliwy chłopak siedzący na przystanku autobusowym, nie zażył przypadkiem środków odurzających i za chwile może zaatakowa?

Za każdym razem, gdy odwiedzam nowe miejsca szukam wyjść ewakuacyjnych, będąc na wakacjach sprawdzam w intrenecie dzielnice wokół miejsca zamieszkania. Dla niektórych może wydać się to przesadą, dla mnie jest to prawidłowa prewencja i przygotowanie się na niespodziewane. Świadomie podejmuje decyzje i wiem, że gdyby nie wpajana mi przez te wszystkie lata wiedza na ten temat nigdy nie pomyślałbym o takich środkach ostrożności, które przecież nic nie kosztują, a znaczą tak wiele.

Krav Maga uczy zachowania zimnej krwi w razie zagrożenia, chłodnej kalkulacji szans, logicznego łączenia faktów by wyciągnąć z nich najlepsze wnioski. Wiedzę jaką przyswoiłem w trakcie swojej nauki, przekazałem swoim bliskim, aby oni również mieli szansę na odpowiednią obronę jeszcze przed atakiem. Uważam, że właśnie ta świadomość czyni z Krav Maga system niezawodny, bo każde działanie musi być poparte odpowiednią myślą.